Kahve

5 Eylül 2018

Kahve Nedir?

Kökboyasıgillerden, bir çok çeşidi bulunan ve sıcak iklimlerde yetişen, kiraza benzeyen meyveleri olan bir ağaçtır. Bu ağacın meyve çekirdekleri kavrulduktan sonra öğütülürek elde edilen toza kahve denir.

Kahve Ağacı Nedir?

Kirazı andıran, kırmızı meyvesinin içinde iki adet çekirdeği bulunan ve dikildikten ortalama 3 yıl sonra meyve vermeye başlayan, çiçekleri beyaz olan bir ağaç türüdür. Bu ağacın en önemli özelliği 35-40 yıl boyunca aralıksız olarak meyve vermesidir. Bu ağaç, bol yağışı sever bu nedenle de soğuk havalar ve ani ısım değişimleri bu ağacın zarar görmesine hatta ölümüne sebebiyet verebilir.

Kahve Nasıl Keşfedildi?

Öncelikle bunun bir rivayet olduğunu belirtelim. “Kaldi” adında çobanın, keçileri bir ağacın meyvesini yedikten sonra neşeli ve daha enerjik olmaya başlamaları sonucunda, Kaldi’de bu meyveyi denemiş ve aynı etkileri gördüğünü farketmiştir. Kali, bu etkileri paylaşmak için, yakınlarda bulunan Sufi dervişlere gider ve anlatır. Sufi derviş, buna inanmak istemez ve meyve çekirdeklerini ateşe atar. Çekirdekler, ateşe düştükten sonra kavrulmaya ve etrafa kahve aroması yaymaya başlayarak, kahvenin keşfedilmesini sağlar.

Kahvenin Kökeni Nereden Geliyor?

Birçok kahve uzmanı tarafından kabul edilmiş olan Etiyopya’da, diğer bir adıyla Habeşistan’dan geliyor. Kahve, Araplar tarafından, 14. yüzyıla kadar “Arabistan Şarabı” olarak adlandırıldı.

Bizler kahve ile nasıl tanıştık?

Aslında, Türk kahvesine olan düşkünlüğümüz, 1517 yılına dayanmaktadır: Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde (1517), Yemen Valisi Özdemir Paşa, çok beğendiği kahveyi Yemen’den, İstanbul’a ve saraya getirmiştir. İlk kahvehane ise, 1550 yılında İstanbul’da açılmış ve insanların uğrak mekanı haline gelmeye başlamıştır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir